یکی از فاکتورهای بسیار مهم در تبلیغات و دیجیتال مارکنیتگ که می تواند در جذب کاربر بسیار تاثیرگذار باشد، طراحی صفحات جذابی است که به آن ها لندینگ پیج یا صفحه فرود گفته می شود. در این مقاله قصد داریم تا در مورد طراحی لندینگ پیج (landing page) مطالبی را عنوان کنیم.

صفحه فرود یا لندینگ پیج چیست؟

یکی از ضروری ترین و کاربردی ترین ابزار در دیجیتال مارکتینگ، طراحی صفحه فرود برای حوزه های کسب و کاری است که قصد دارند تا به اهدافی نظیر افزایش فروش، معرفی و آَشنا کردن کاربران و بازدید کنندگان با محصولات و خدمات و افزایش آگاهی از برند دست یابند.

کسب و کارهای فعال در بستر اینترنت امروزه از روش هایی مانند برگزاری کمپین های تبلیغاتی استفاده می کنند و در مناسبت های خاص و ویژه شاهد تعداد زیادی از کمپین های تبلیغاتی در وب سایت ها هستیم. در این مورد طراحی یک لندینگ پیج روش کاربردی و مهمی است که باعث افزایش نرخ کلیک سایت و افزایش نرخ تبدیل (تبدیل کاربر به مشتری) می گردد.

لندینگ پیج یک صفحه از سایت است که به آن نقطه فرود بازدید کننده یا کاربر سایت نیز گفته می شود. یکی از ساده ترین روش هایی که برای سایت های ایرانی از آن استفاده می شود، طراحی بنرهای تبلیغاتی و منتشر کردن آن در سایت های پر بازدید، کانال های تلگرام و قرار دادن لینک آن در شبکه های اجتماعی است که قابلیت کلیک کردن داشته باشد.

اهمیت طراحی لندینگ پیج

زمان طراحی سایت صفحات و دسته بندی هایی که در سایت طراحی و پیاده سازی می شود، با طراحی لندینگ پیج متفاوت و صفحه ای منحصر به فرد و با طراحی ویژه ای در بازه های زمانی  خاص طراحی و در سایت منتشر می شود. همان طور که در معرفی بازاریابی درونگرا گفته شد طراحی صفحه فرود و منتشر کردن آن در سایت یکی از ابزار و روش های کاربردی در بازاریابی درونگرا است.

صفحه فرود به طور معمول در طرح اصلی طراحی سایت پیاده سازی نمی شود. landing page صفحه ای با طرح گرافیکی ویژه و به منظور جلب توجه کاربر و محدود کردن آن به عمل خاص و از پیش تعیین شده ای از جمله ثبت نام، دانلود یک کتاب یا pdf، خرید و سفارش محصول، پرداخت و … است. لندینگ پیج جدا از صفحات دیگر سایت طراحی می شود تا مدیر سایت به هدف خاص و نهایی خودش برسد. در واقع با طراحی و منتشر کردن لندینگ پیچ که به صورت یک بنر تبلیغاتی باید طراحی شود، کاربر بدون این که عبارت یا کلمه کلیدی خاصی را در گوگل سرچ کند، وارد صفحه اصلی می شود و  یکی از اهدافی که ذکر شد، را انجام می دهد.

نکته قابل توجه و خاص در طراحی landing page این است که کاربر بدون اطلاع از هدف مدیر سایت وارد سایت شده و این تبحر طراح صفحه فرود است که با ایجاد طرحی منحصر به فرد کاربر را ترغیب کند تا با دیدن پیام تبلیغاتی در بنر تبلیغاتی روی آن کلیک کند و وارد صفحه شود. لندینگ پیچ هر صفحه ای از سایت می تواند باشد و این انتخاب بسته به اهدافی که مدیر سایت دارد متفاوت است، مهم لینک مشخص و دقیقی است که توسط یک بنر تبلیغاتی به کاربر نمایش داده می شود تا کاربر آن را ببیند و کلیک کند.

چالش هایی که در طراحی لندینگ پیج وجود دارد این است که وقتی کاربر برای اولین بار وارد لندینگ پیچ می شود، هیچ دید و نظری در مورد این صفحه ندارد  و در صورت طراحی جذاب می تواند یک فرصت و نقطه قوت برای سایت باشد. در صورت جذب شدن کاربر و جلب نظر او کاربر تصمیم می گیرد که روی بنر کلیک کند، وارد صفحه فرود شود، از قسمت های دیگر صفحه دیدن کند، در سایت بماند که همین امر باعث افزایش زمان ماندگاری کاربر در سایت می گردد؛ ولی در صورتی که کاربر ترغیب نشود تا روی بنر تبلیغاتی کلیک کند، حتی می تواند باعث افزایش نرخ پرش سایت و نقطه ضعفی برای افت سئوی سایت شود.

انواع Landing page

۱- لندینگ پیج opt in: همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد صفحه فرود صفحه ای است که کاربران با دیدن و مشاهده یک بنر تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی، سایت های دیگر یا موتورهای جستجو وارد landing page می شود و یک پیشنهاد ویژه را مشاهده می کند.منظور از این توضیح این است که لندینگ پیچ اصولا در قسمت هایی مانند هدر و فوتر قرار نمی گیرد؛ اما صفحاتی که اصطلاحا opt in نامیده می شوند در زمان طراحی سایت در قسمت هدر، فوتر و ساید بار سایت هم طراحی و تعبیه می شود و مانند یک فرم برای کاربران قابل مشاهده است.

۲- لندینگ پیج lead generation: بسیاری از سایت ها به ویژه سایت های آموزشی که دوره های آموزشی برگزار می کنند، از روش های برای دریافت ایمیل کاربران استفاده می کنند تا در زمان مناسب بتوانند تخفیفات ویژه جهت دوره های آموزشی یا کتاب و مقالات آموزشی رایگان را برای کاربران ارسال کنند و آنان را مطلع سازد. طراحی صفحه فرود lead generation برای دریافت اطلاعاتی مانند ایمیل و نام کاربران طراحی و در سایت منتشر می شود. در این گونه landing page یک فرم با اطلاعات خدماتی که کاربران در ازای ثبت کردن ایمیل دریافت می کنند به کاربران نمایش داده می شود.

۳- لندینگ پیج click through: این نوع صفحه فرود صفحات صرفا جهت ترغیب شدن کاربر برای کلیک کردن و وارد صفحه جدید و افزایش نرخ کلیک آن صفحه و در نهایت افزایش نرخ تبدیل کاربر به مشتری طراحی می شود. برای طراحی صفحه click through می توان یک محصول را با جزئیات مختصر و با استفاده از یک شعار طراحی و منتشر کرد تا کاربران ترغیب شوند روی لینک بنر تبلیغاتی کلیک کنند و باعث افزایش ترافیک سایت شود.

طراحی دکمه CTA

طراحی و قرار دادن فراخوان جزء اصلی طراحی صفحه فرود است و این صفحه صرفا برای کلیک کردن روی این دکمه طراحی می شود. نکته مهم در طراحی دکمه فراخوان (call to action) این است که باید صفحه مورد نظر دارای محتوایی با کیفیت، نحوه چیدمان و طراحی المان های بنر تبلیغاتی صحیح، قابل کلیک کردن و responsive باشد. از رنگ های متناسب با همان نوع کسب و کار همان طور که در مقاله روش های ایجاد call to action گفته شد هر حوزه کاری با رنگ یا رنگ های مختص خود شناخته می شود که تاثیر به سزایی در جلب نظر کاربران و بازدید کنندگان سایت دارد. برای اطلاع از این موضوع می توانید سایت هایی با محتوای خبری، فروشگاهی و سایت های پر بازدید را بررسی کنید و نمونه های موفق و غیر موفق این گونه سایت ها مشاهده کرده و الگو  بگیرید.

برچسب ها:

‏2 نظرات

ارسال پاسخ